Po zrútení priehrady v Brazílii sa výdavky vyšplhali na 5 miliárd eur

Nasleduje piatkový kolaps priehrady v Brumadinho, ktorý si vyžiadal životy najmenej 84 ľudí. Približne 276 chýba. Hodnota akcií spoločnosti Vale, ktorá bola od katastrofy znehodnotená, vzrástla o 7%
Očakáva sa, že škrty budú v najbližších troch rokoch stáť 5 mld. EUR.
Brumadinho je brazílska obec, ktorá sa nachádza v štáte Minas Gerais. Mesto patrí metropolitnej metoregii Belo Horizonte a mikroregiónu Belo Horizonte. Brumadinho sa nachádza v nadmorskej výške 880m. Počet obyvateľov v roku 2010 bol 18534.  Obec sa nachádza na rieke Paraopeba.
Bude to vyžadovať, aby operácie v baniach, ktoré produkujú 40 miliónov ton železnej rudy ročne, boli pozastavené, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Fabio Schvartsman.

helikoptéra

Podľa pána Schvartsmana sú tieto priehrady už neaktívne, ale sú obkolesené, ale súčasné banské činnosti, ako tomu bolo aj v prípade Brumadinho.
Prichádza po katastrofe v novembri 2015, kedy sa v Mariane nachádza aj priehrada, ktorú vlastní Vale a BHP Billiton, v rovnakom stave ako Minas Gerais.Táto nehoda zabila 19 ľudí, čo bolo považované za najhoršiu prírodnú katastrofu v Brazílii.

Obáva sa, že po najnovšom zlyhaní priehrady by mohlo zomrieť viac ako 300 ľudí, ktoré uvoľnili banský odpad do zariadení Vale a do miestnej komunity. Priehrada zadržala vedľajší produkt z ťažby železnej rudy.
V utorok polícia v Brazílii zatkla päť ľudí v rámci vyšetrovania kolapsu priehrady v piatok a uviedla, že traja z nich boli úradníci z Vale.
Čínske futures na železnú rudu vzrástli v stredu, pretože akékoľvek zníženie produkcie by mohlo viesť k zvýšeniu cien, čo následne viedlo k zvýšeniu podielu banských konkurentov BHP Group a Rio Tinto.

vrtulník

Americkí investori povedali, že podajú skupinovú žalobu proti spoločnosti Vale a jej vedúcim pracovníkovi za to, že nezverejnili riziká pre životné prostredie. Vale sľúbil, že sa bude brániť proti takýmto obvineniam.