Čo sa deje s našim telom počas letu?

Znecitlivenie chuťových pohárikov
Počas letu v lietadle máme znecitlivené chuťové poháriky. Pretože suchý vzduch spôsobí odparovanie hlienu v nose, ktorý je za rozoznávanie chutí spoluzodpovedný. Čiže v konečnom dôsledku máme v lietadle tendenciu presoliť si jedlo, alebo presladiť kávu, či čaj. Áno zdá sa to byť nie veľmi pravdivé, ale skutočne to tak je.

letadlo.jpg

Menšia produkcia slín
Opäť sa môžeme poďakovať suchému vzduchu v lietadle. Aj za to, že nám kvôli zníženej tvorbe slín nevychádza z úst práve vôňa.
Opuch nôh 
Kvôli zmene tlaku, aj preto, že dlho sedíte v jednej pozícii. Tým sa zhoršuje cirkulácia krvi, čo môže vo vypuklých prípadoch viesť až k vzniku krvnej zrazeniny a to teda nie je žiadna sranda.
Dehydratácia
Počas trojhodinového letu môžete stratiť až jeden a pol litra vody, takže základné pravidlo leteckého pasažiera znie: piť, piť a ešte raz piť. VODU!
Únava a podráždenie
V lietadle je nižšia hladina kyslíku, čo spôsobuje menšiu, či väčšiu psychickú nepohodu, migrény, závrate, aj únavu.
Väčšia možnosť chytiť chorobu
Niektoré štúdie hovoria, že až stokrát. Je to jednak preto, že vzduch v lietadle je plný baktérií a vírusov, ktoré klimatizácia spravodlivo rozdeľuje medzi všetkých cestujúcich a imunitný systém nepracuje tak výkonne, ako na zemi.
Tuhnutie svalov a kĺbov
Zasa za to môže dlhé sedenie v jednej pozícii. Treba v pravidelných intervaloch vstať a poprechádzať sa v uličke. Ak pravdaže práve neúradujú turbulencie, ďalšia radosť lietania.
 
odlety.jpg
 
Vhodné oblečenie pre let
Zdá sa to triviálne, no výberu oblečenia by ste mali venovať pozornosť. Čím dlhšie let trvá, tým viac vás bude nevhodný outfit obmedzovať. Komfort je počas letu to najdôležitejšie, preto by ste sa mali uistiť, že vás pri dlhom sedení nebude nič tlačiť.
Aj keď budete cestovať uprostred letnej sezóny, vezmite si na palubu ponožky a sveter. V lietadle býva vždy pustená klimatizácia, takže vám môže byť pomerne chladno.
Ak máte dlhé vlasy, zviažte si ich tak, aby vás neobmedzovali vo chvíľach, keď si budete chcieť oprieť hlavu o sedadlo.
Dúfam, že ste sa oboznámili s prípadnými nepríjemnosťami počas letu. A tiež dúfam, že vás to neodradí a vy sa kľudne vyberiete na dovolenku lietadlom.

Ohodnoťte příspěvek